Wyjść z szarej strefy – podsumowanie i kontynuacja

Projekt „Wyjść z szarej strefy” widziany oczami jego uczestników – to temat konferencji, która 31 lipca odbyła się w Niemczech.

Na zaproszenie Caritas Paderborn przybyli przedstawiciele wszystkich diecezji niemieckich biorących udział w programie oraz – ze strony polskiej przedstawiciele Caritas Polska, Caritas Diecezji Lubelskiej, Ełckiej i Kieleckiej, aby wziąć udział w prezentacji i analizie wyników programu. Ewaluacji dokonał niemiecki instytut naukowy na podstawie ankiet rozesłanych do wszystkich dotychczasowych uczestników projektu, czyli polskich opiekunek i koordynatorek oraz niemieckich rodzin i tamtejszych koordynatorek.

Oceniany był stopień zadowolenia z programu, chęć dalszego w nim uczestnictwa oraz jego mocne i słabe strony. Z ogromną przyjemnością usłyszeliśmy, iż zdecydowana większość uczestników ocenia program jako bardzo dobry i zamierza dalej w nim uczestniczyć. O konieczności kontynuowania programu są również przekonani zarówno koordynatorzy, jak i niemiecka i polska Caritas, dostrzegając ogromne zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze w szybko starzejącym się społeczeństwie niemieckim.

Kontynuacja projektu przewidziana jest na początek przyszłego roku, chętni bedą mogli się zgłaszać za pośrednictwem polskich diecezji, które wyznaczą odpowiednich koordynatorów.