Lublin: nowe łóżka specjalistyczne dla wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego Caritas

Gdy jesteśmy zdrowi i pełni sił nie zastanawiamy się co przyniesie przyszłość. Wszystko zmienia się z chwilą, gdy dotknie nas choroba. Gdzie szukać pomocy, gdzie szukać sprzętu rehabilitacyjnego, łóżek i innych specjalistycznych urządzeń, które przyjdą z pomocą chorym w ich domach. Podpowiemy, w Caritas.

Od wielu lat Caritas Polska i Caritas diecezjalne przychodzą z pomoc chorym. Środki pozyskane z odpisu 1% co roku przeznaczane są na zakup specjalistycznego sprzętu dla chorych w całej Polsce. W naszej Caritas, rodziny chorych mogą skorzystać ze specjalistycznych łóżek, koncentratorów tlenu czy odsysaczy. Nasz cel to bezinteresowna pomoc. Dlatego co roku, systematycznie w Caritas Archidiecezji Lubelskiej pozyskujemy nowe łóżka i inny sprzęt. Robimy wszystko, aby kolejka oczekujących zmniejszała się – wyjaśnia ks. Wiesław Kosicki, dyrektor naszej Caritas.

Od wielu lat w naszej Caritas funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych i osób chorych. Jak pokazuje czas, co roku zwiększa się zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie. W 2013 roku z pomocy skorzystały 184 osoby, w 2014 już 268 osób, z czego ok. 70 osób wciąż oczekiwało w kolejce. Do „wczoraj”. Do naszej siedziby, dzięki pomocy Caritas Polska dotarł transport specjalistycznych łóżek.

– Dzięki wsparciu Caritas Polska do naszej siedziby przyjechało 39 całkowicie nowych, elektrycznych łóżek dla chorych. Już teraz wypożyczamy je potrzebującym, pozwoli to zmniejszyć liczbę oczekujących. Mimo to wybiegamy w przyszłość i zastanawiamy się jak pomóc kolejnym osobom, dla których zabraknie sprzętu – precyzuje ks. Wiesław.

Bardzo istotne i warte podkreślenia jest to, że to dzięki wsparciu Darczyńców corocznie powiększamy zasób naszej wypożyczalni, a środki przekazane za pośrednictwem odpisu przy corocznym rozliczeniu podatku wydatnie zwiększają efektywności naszej pomocy. W 2013 roku dzięki Darczyńcom kampanii Przekaż 2%,w której prosiliśmy o 1% z podatku i dodatkowy 1% wpłacony bezpośrednio na konto, naszą pomocą objęliśmy 80 osób więcej aniżeli w roku poprzednim. Jednak wciąż potrzeby przewyższają nasze możliwości. Aby to zmienić, w tym roku ponownie realizujemy kampanię „Przekaż 2% – 1% z podatku i 1% od serca”, bo tyko dzięki temu POMOŻEMY DWA RAZY WIĘCEJ.

– Zachęcam i proszę o włączenie się w naszą kampanię 2%, ten 1 dodatkowy procent zmienia bardzo wiele. Dzięki 2% – pomagamy dwa razy więcej i co najważniejsze, wiemy że to działa – apeluje ks. Wiesław.

Na naszej stronie www.2procent.pl znajdą Państwo dedykowany dla naszej Caritas program do rozliczeń PIT oraz system płatności Dotpay, za pomocą którego można przekaż dodatkowy 1% na konto.

Ks. Wiesław często powtarza, że Caritas jest tylko narzędziem, przy pomocy którego to Darczyńcy, czynią dobro i sprawiają, by to dobro procentowało. Już teraz dziękujemy za wsparcie, modlitwę i dobre słowo – to dzięki Państwu pomagamy.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego lubelskiej Caritas to: 189 łóżek dla chorych, 17 koncentratorów tlenu i 8 odsysaczy. W naszych zasobach posiadamy też wózki inwalidzkie, kule oraz balkoniki. Zasady korzystania z wypożyczalni są proste. Z pomocy może skorzystać każdy kto znajduje się w potrzebie. Wystarczy wpłacić zwrotną kaucję i wnieść darowiznę za każdy dzień użytkowania w wysokości 1zł, która służy utrzymaniu i konserwacji sprzętu. W chwili obecnej z wypożyczalni korzysta blisko 200 osób.