Ukraina serdecznie dziękuje

W poniedziałek, 16 marca 2015 r. Caritas Wrocławsko-Gdańska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce przekazała karetkę dla przedstawicieli lwowskiego szpitala klinicznego Straży Granicznej Ukrainy. Po przejściu procedur administracyjnych, przekażą oni ambulans dla medycznej służby Południowego Okręgu SG Ukrainy w Odessie. Razem z karetką na Ukrainę wysłano opaski uciskowe z mostami opatrunkowymi, bandaże, narzędzia chirurgiczne. Szacunkowa wartość przekazanej pomocy to ponad 190 tysięcy zł.

W sobotę, 14 marca w Białym Borze, JE. Ks. Bp Włodzimierz Juszczak poświęcił ambulans na jego szczęśliwe użytkowanie i skuteczne niesienie pomocy chorym i potrzebującym. Na krótkiej uroczystości obecni byli księża i świeccy – uczestnicy spotkania Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, miejscowi parafianie oraz przedstawiciele lokalnych władz. Starosta szczecinecki Krzysztof Lis, prezes szczecineckiej spółki „Szpital” Adam Wyszomirski, a także burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski również przekazali pomoc dla Ukrainy – drobny sprzęt i opatrunki. To cenny i jednocześnie symboliczny gest z ich strony, bowiem takie rzeczy są na Ukrainie bardzo przydatne.

Zakup wspomnianej karetki i sprzętu medycznego sfinansowały parafie greckokatolickie w Szczecinie, Białym Borze, Koszalinie, Kołobrzegu, w których organizowano specjalne kiermasze, a także parafie we Wrocławiu, Zielonej Górze, które w marcu przekazały wpłaty z prowadzonej od końca 2013 r. akcji POMOC UA. Wsparcie finansowe przekazali również uczestnicy XII Spotkań z Kulturą Ukraińską w Goleniowe, a także liczni indywidualni darczyńcy.

Caritas Wrocławsko-Gdańska prowadzi akcję pomocy dla Ukrainy od listopada 2013 r. Najpierw wspieraliśmy poszkodowanych w czasie tzw. Rewolucji Godności, a obecnie pomagamy ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainie, w tym uchodźcom z Krymu i Donbasu. Ogólna wartość przekazanej przez nas pomocy przekracza 500 tysięcy zł.

Nasi przyjaciele z Ukrainy prosili o przekazanie słów wdzięczności wszystkim ofiarodawcom i ludziom dobrej woli z Polski: Polakom, Ukraińcom, Ormianom i Białorusinom. Wszystkim Wam serdeczne podziękowanie za zrozumienie i pomoc okazaną w sytuacji wojny i zagrożenia życia tysięcy ludzi. DIAKUJU i SPASY BOŻE!

Ks. Robert Rosa

Dyrektor Caritas
Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

OFIARY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO:

Caritas Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego
Pl. Nankiera 15a, 50-140 Wrocław