W Pałacu Kultury i Nauki została otwarta wystawa zdjęć autorstwa Pawła Kęski i Dariusza Lewandowskiego, powstałych przy okazji jesienno-zimowej akcji „Trochę ciepła dla Bezdomnego”, którą zorganizowała Caritas Polska we współpracy ze Strażą Miejską m. st. Warszawy.

W czasie trwania akcji wyspecjalizowane patrole Straży Miejskiej z poszczególnych dzielnic  starały się dotrzeć do bezdomnych przebywających w trudno dostępnych miejscach z dostawą ciepłych śpiworów, termosów, koców i odzieży, ale także aby sprawdzić w jakim stanie się znajdują i przekazać znak solidarności oraz wsparcia.

 „W czasie najtrudniejszym dla bezdomnych, postanowiliśmy wyruszyć wspólnie do tych, „których nie widać”, z ciepłą odzieżą, śpiworami i innym zaopatrzeniem, ale przede wszystkim ze znakiem solidarności i pamięci. Zbiórka na zakup ciepłych śpiworów i termosów, zorganizowana przez Caritas Polska, przyniosła tak wspaniałe wyniki, że zakupiliśmy dodatkowo bardzo dobrej jakości kurtki z kapturem, koce, nieprzemakalne buty, czapki i skarpety. W patrolach Straży Miejskiej z darami uczestniczył przedstawiciel Caritas, a w czasie dwóch wyjazdów ksiądz z posługą duszpasterską dla potrzebujących. W czasie niejednego spotkania czuliśmy się nie mniej obdarowani – sercem i uśmiechem przez tych, do których udało się dotrzeć. Fotografie, które przedstawiamy są niezamierzonym, dodatkowym plonem akcji „Trochę ciepła dla Bezdomnego”. Chcieliśmy dotrzeć z doraźną pomocą do osób bezdomnych, które z różnych powodów przebywają poza schroniskami i noclegowniami, i wśród których jest najwięcej zgonów lub komplikacji zdrowotnych z powodu wychłodzenia.” – mówi koordynator akcji z ramienia Caritas Polska

11

W aglomeracji warszawskiej jest ponad 600 osób bezdomnych wegetujących poza schroniskami i noclegowniami – w pustostanach, zrujnowanych budynkach przemysłowych, w altankach działkowych, piwnicach a nawet w namiotach i szałasach. Są wśród nich ludzie, którym w wyniku okoliczności zawinionych lub nie zawinionych powinęła się noga, rozpadła rodzina, którzy utracili zdrowie, pracę i środki do życia, którym nałogi i uzależnienia odebrały nadzieję i sens życia. Bezdomność to dramat człowieka, który utracił jedną z najcenniejszych wartości – własny dom, poczucie bezpieczeństwa, więzi rodzinnych i sąsiedzkich, ciągłość zawodową, godność i często nadzieję, że coś się może zmienić.

W skrajnie trudnych warunkach, bez środków higienicznych i medycznych, w mrozie żyją ludzie, których najczęściej nie widać z głównych ulic miasta. Do wielu docierają wyspecjalizowane patrole Straży Miejskiej zawożąc zimą gorący posiłek z kuchni Caritasu albo innych organizacji pomocowych, interweniując gdy zachodzi konieczność pomocy medycznej. Bywa, że przed Bożym Narodzeniem dostarczają opłatek i trochę ludzkiego ciepła…

IMG_4127

 Mimo stosunkowo lekkiej, ostatniej zimy i wysiłków organizacji niosących pomoc bezdomnym, ponad 100 osób w Polsce zmarło z wychłodzenia. Akcja „Trochę ciepła dla Bezdomnego” była pierwszą tego rodzaju wspólną akcją i na pewno nie ostatnią. Dzięki wyjątkowej ofiarności społeczeństwa i warszawskich służb publicznych otrzymało zaopatrzenie ponad 400 osób bezdomnych we wszystkich dzielnicach Warszawy. Z tych wspólnych wyjazdów pozostały poruszające serce zdjęcia prezentowane na wystawie, która będzie czynna do 20 kwietnia br. i na którą serdecznie zapraszamy.

W otwarciu wystawy i briefingu dla prasy 11 kwietnia wzięli udział: Jarosław Jóźwiak – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, ks. Marek Dec – wicedyrektor Caritas Polska, Grzegorz Staniszewski – Naczelnik Prewencji i Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Alfred Paplak inspektor z IV O. Terenowego, Paweł Stabryn – inspektor z IV O.T erenowego oraz Janusz Sukiennik – koordynator programu „Trochę ciepła dla bezdomnego” w Caritas Polska.