Lekarze Nadziei dziękują

Nadspodziewanym sukcesem zakończyła się zbiórka ogłoszona przez Caritas Polska za pośrednictwem www.pomagam.caritas.pl na zakup środków opatrunkowych przeznaczonych dla osób bezdomnych i ubogich, którzy nie maja ubezpieczenia zdrowotnego. W kwietniu i maju 2106 udało się zebrać dzięki hojności P.T. Ofiarodawców kwotę 15.921 zł., z których połowę już wydatkowano, a pozostała suma będzie wykorzystana w terminie późniejszym, ze względu na niewielka przestrzeń magazynową, jaką dysponuje Przychodnia dla Bezdomnych Lekarzy Nadziei.

20160523_132946

Przychodnia jest jedną z dwóch tego typu placówek istniejących w Polsce i jedyną w Warszawie. Mieści się od 20 lat w dwóch zaadaptowanych kontenerach, które pozostały po budowniczych warszawskiego metra. W trudnych, ale sterylnych warunkach wykonuje się w części ambulatoryjnej nieraz trudne zabiegi chirurgiczne, najczęściej opatruje owrzodzenia, odmrożenia i oparzenia. Lista pacjentów obejmuje aktualnie 13 tys. osób, bywają dni, ze przyjmuje się w Przychodni do 40 osób, często zaniedbanych i w złym ogólnym stanie zdrowia. Oprócz pomocy medycznej i pielęgniarskiej w Przychodni można otrzymać wsparcie psychologiczne, pomoc pracownika socjalnego w wyrabianiu renty lub dokumentów, uzyskaniu miejsca w schronisku. W stowarzyszeniu Lekarze Nadziei pracuje bezinteresownie 20 lekarzy-wolontariuszy różnych specjalizacji. W bardzo skromnych warunkach realizuje się tu prawdziwie samarytańska posługa.

Razem z p.Agnieszka Fill, kierowniczką Przychodni serdecznie dziękujemy wszystkim P.T. Ofiarodawcom za tak hojną odpowiedź na apel i wrażliwość na sytuację ludzi bezdomnych.

(js)

na zdj.: Agnieszka Fill, kierowniczka Przychodni dla Bezdomnych Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, przyjmuje pierwszy transport środków opatrunkowych.