Koszalin: „Tornister” z Haliną Frąckowiak

W sobotę 20 sierpnia w centrum Handlowym "Atrium" w Koszalinie stanęła "Tablicy pełna marzeń", do której przyczepione były karteczki z imionami dzieci i ich marzeniami: jakiego wyposażenia do szkoły potrzebują. Zakupowicze mogli odpiąć wybraną kartkę i ruszyć z nią na zakupy. Wyprawki trafią do dzieci z ubogich rodzin.

Tegoroczna edycja akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów” przykuła uwagę wielu koszalinian i urlopowiczów. Na scenie „Atrium” odbyły się  pokazy Zumby, konkurs karaoke, szkolny Master Chef, a gościem specjalnym była znana polska wokalistka Halina Frąckowiak.

Do inicjatywy dołączyli Fundacja „Moja Mama i Ja” oraz wolontariusze i pracownicy Centrum Kryzysowego dla Kobiet. Przygotowali stoiska z zabawami dla dzieci: malowali maluchom twarze i zaplatali warkoczyki. Mieszkanki CK upiekły i ozdobiły muffinki, z których dochód wspierał akcję. Nie obyło się bez loterii z atrakcyjnymi nagrodami, w tym główną: tabletem oraz całorocznym kursem języka obcego.

„Tablicę pełną marzeń” poprzedziła typowa doroczna akcja „tornistrowa” w parafiach. Jak poinformowała Agnieszka Filipczuk z koszalińskiej centrali Caritas jeszcze przed wakacjami 1000 pustych tornistrów trafiło do ponad 50 parafii w diecezji. Tę część akcji prowadzą Parafialne Zespoły Caritas, czyniąc z niej ważne zadanie corocznej aktywności. – To, że dana rodzina nie ma środków finansowych na wyprawkę szkolną dla dziecka, wynika z różnych przyczyn: braku mieszkania, pracy, chorób, czy zwykłej życiowej niezaradności – wyjaśnia A. Filipczuk.

Akcję wsparli także lokalni politycy.

Tekst: Katarzyna Matejek

Zdjęcia: Archiwum Caritas