Obchodzony 11 lutego XXV Światowy Dzień Chorego jest okazją do podziękowania tysiącom wolontariuszy i pracowników zaangażowanych w służbę na rzecz chorych w kilkuset placówkach medycznych Caritas w Polsce. Jest to również sposobność do zadania ważnego pytania o to, jak można poprawić działania na rzecz chorych.

Człowiek chory oprócz godnej opieki medycznej potrzebuje życzliwej i cierpliwej obecności bliźniego. Ona daje nadzieję. Dlatego Caritas oprócz specjalistycznej pomocy, którą świadczy w całej Polsce, stawia na wolontariat, czyli na ludzką, bezinteresowna obecność – powiedział ksiądz Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Caritas w Polsce od 27 lat rozwija posługę miłosierdzia i wyspecjalizowanej pomocy wobec osób chorych i starszych. Pierwszym działaniem podjętym w tej dziedzinie przez Caritas były Stacje Opieki, świadczące pomoc osobom obłożnie chorym w ich domach. Obecnie jest ich w Polsce ponad 170. Równie sprawna jest opieka hospicyjna Caritas, zarówno stacjonarna jak i domowa. W Polsce funkcjonuje 55 hospicjów Caritas, które poza wyspecjalizowaną kadrą wspomagane są przez licznych wolontariuszy. Ważny w opiece nad chorymi jest również dostęp do sprzętu medycznego. W 114 wypożyczalniach specjalistycznego sprzętu medycznego za symboliczną kwotę można wynająć i długoterminowo korzystać z nierefundowanych urządzeń – czyli z łóżek sterowanych elektrycznie z materacem przeciwodleżynowym, koncentratorów tlenu, ssaków medycznych i innych. Sprzęt ten od sześciu lat zakupywany jest ze środków pozyskanych z 1% odpisu podatkowego na rzecz Caritas Polska. Caritas prowadzą poradnie leczenia bólu, centra rehabilitacyjne, domy opieki i wiele innych instytucji w których pracuje wyspecjalizowana kadra oraz tysiące wolontariuszy wnoszących w posługę wobec chorych bezinteresowną wrażliwość, energię i miłość.

Z okazji Światowego Dnia Chorego, Caritas Polska organizuje konferencję przeznaczoną dla osób opiekujących się osobami starszymi i chorymi, która odbędzie się 25 lutego. Podczas konferencji specjaliści, lekarze, psychologowie i rehabilitanci omówią najważniejsze tematy związane z opieka nad chorym. W spotkaniu weźmie udział znany duszpasterz, ks. Piotr Pawlukiewicz, który sam zmagając się z długotrwałą, poważną chorobą nie przerywa działalności duszpasterskiej. Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie Papieża. 11 lutego każdego roku Kościół Katolicki szczególnie wyraża troskę o osoby chore, potrzebujące opieki i wsparcia. Wyjątkową posługę wobec tych osób świadczy Caritas, organizacja charytatywna Kościoła Katolickiego.

podobne artykuły