Sprawozdanie z działań Caritas Diecezji Bydgoskiej na rzecz poszkodowanych wskutek nawałnic

W związku z zaistniałą sytuacją, jaka, miała miejsce 10.08 – 11.08. 2017 bardzo wielu ludzi z naszego rejonu zostało dotkniętych wielką tragedią wskutek potężnych nawałnic. Zniszczone domy, pozrywane dachy, zalane mieszkania, poprzewracane drzewa, zniszczone uprawy, itd. Skala zniszczeń jest ogromna, ale także solidarność ludzka również okazała się wielka.

Jako Caritas, staramy się gromadzić informacje na temat największych potrzeb poszczególnych parafii, a także jednostkowych rodzin. Cały czas spływają do nas informacje na ten temat. Do tej pory staraliśmy się w najbardziej poszkodowanym miejscu, jakim jest gmina Sośno, a dokładnie parafia Wąwelno, dostarczyć sprzęt służący do pracy przy porządkowaniu terenu, środki chemiczne, papę. Przygotowaliśmy jak dotąd ponad trzysta wyprawek szkolnych dla dzieci z rodzin poszkodowanych. Orientujemy się osobiście na miejscu o potrzebach i przekazaliśmy wiele artykułów żywieniowych, ubrań, rzeczy potrzebnych do tymczasowego funkcjonowania poszczególnym rodzinom. Oferujemy także pomoc wolontariuszy, którzy chętni w miarę swojego wolnego czasu gotowi są pomagać przy pracach porządkowych (…).  Wyposażyliśmy specjalną grupę strażaków (Komenda Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku), która w imieniu Caritas służy ludziom, którzy sami nie mogą sobie poradzić z uporządkowaniem terenu, w sprzęt: pilarki spalinowe, prowadnice, łańcuchy, agregaty prądotwórcze, przedłużacze, kaski pilarzy, oleje, benzynę, rękawice, kombinezony, itp. Szczegółowy raport o niesionej pomocy napisze Komendant tejże jednostki w późniejszym terminie.

Teraz chcemy zająć się pomocą w odbudowywaniu zniszczonych domostw, rodzinom najbiedniejszym. Rozpoczynamy przekazywanie cementu i innych artykułów budowlanych. Prawda jest taka, że szacowanie szkód nieustannie trwa, dlatego ciągle spływają do nas zapytania o możliwą pomoc.

Ksiądz Prałat Wojciech Przybyła

Dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej

fot. z przekazywania pomocy w gminie Sośno