Koncert w Wieliczce – muzyczny start programu „Polska dla Świata”

Blisko sześciuset gości, poruszające serce utwory Piotra Rubika, a wszystko w największej grocie solnej w Wieliczce. Właśnie ruszył program „Polska dla Świata”. Odbudowę syryjskiej szkoły wesprze seria koncertów, na których oprócz oratorium „Z powodu Mojego Imienia” usłyszymy utwory napisane specjalnie na rozpoczętą właśnie akcję.

– Z naszą pomocą jesteśmy obecni na wszystkich kontynentach świata, które jej potrzebują – rozpoczął ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska, witając przybyłych. Przypomniał, że swoją służbą odpowiadamy na potrzeby wynikające zarówno z klęsk żywiołowych oraz konfliktów zbrojnych jak i problemów cywilizacyjnych: ubóstwa, braku pomocy medycznej i edukacji. Konkretnym przykładem na pomoc związaną z tymi problemami jest wsparcie zniszczonej wskutek działań zbrojnych szkoły w syryjskim Hims. Jej odbudowa to główny cel zainaugurowanego właśnie programu „Polska dla Świata” organizowanego przez Caritas Polska, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie we współpracy z firmą Atma.

– Pomagając na Bliskim Wschodzie próbujemy ocierać łzy, które pojawiają się w oczach matek i dzieci – ofiar konfliktów zbrojnych – wyjaśnił Dyrektor PKwP, ks. Waldemar Cisło. Na koncert inauguracyjny przybyła także Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, która objęła Patronat Honorowy nad wydarzeniem. Polska coraz bardziej otwiera się na pomoc ludziom z Bliskiego Wschodu – zauważyła premier – To nasz obowiązek, nas, mieszkańców bezpiecznych terenów. Przypomniała także, że koncert odbywa się w pobliżu szczególnego miejsca, gdzie w zeszłym roku zgromadziła się młodzież z całego świata.

Znaczenie pomocy medycznej udzielanej w Syrii szczególnie podkreślił bp Antoine Chbeir z Tartus w Syrii, specjalny gość na koncercie inauguracyjnym. Wspomniał, że operacje i badania medyczne organizowane przez Caritas odmieniły się życie wielu ludzi. Podziękował także za pomoc żywnościową oraz tę oferowaną studentom, jednocześnie podkreślając, że głównym celem dalszego wsparcia powinno być powstawanie szkół, w których Syryjczycy nauczą się zachodnioeuropejskich języków ułatwiających im start zawodowy za granicą.

Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną religią na świecie. Stwierdzenie to zainspirowało kompozytora Piotra Rubika do stworzenia oratorium „Z powodu Mojego Imienia”, motywu przewodniego zaplanowanej trasy koncertowej. Koncert w Wieliczce był pierwszym z nich. Podczas występu uczestnicy usłyszeli premierowy utwór „Dokąd” skomponowany specjalnie na potrzeby programu.

Kolejny koncert odbędzie się 24 listopada w katowickim „Spodku”. Kompozytor zapowiedział, że zaprezentuje podczas niego utwory wchodzące w skład „Kantaty Polskiej” stworzonej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Bilety-cegiełki można nabyć TUTAJ i TUTAJ.

Piotr Rubik & Olivia Wieczorek zapraszają na koncert "Polska d…

Nie opadły jeszcze emocje z wczorajszego koncertu Polska dla Świata, a już zapraszamy na kolejny! W następny piątek, 24 listopada, odbędzie się kolejne wykonanie oratorium "Z powodu mojego imienia" autorstwa Piotr Rubik i Zbigniewa Książka. Na wydarzenie zaprasza sam autor wraz z Olivia Wieczorek Official! ⬇️⬇️⬇️Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/301742930341351/

Opublikowany przez Caritas Polska na 13 listopada 2017

Odbudowę syryjskiej szkoły można wesprzeć także wysyłając SMS o treści SYRIA na nr 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub przelewem na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384.