XII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

 „Do Boga przychodzi się jedynie taką drogą, która zbacza w kierunku bliźniego.”   Alessandro Pronzato

11 listopada 2017 r., czyli narodowe Święto Niepodległości, stało się na Jasnej Górze wyjątkowym dniem za przyczyną osób bezdomnych, którzy przybyli na swoją doroczną pielgrzymkę.

„Kochani bezdomni, nie jesteście problem Kościoła i świata, jesteście zasobem, dzięki któremu Jezus chce, abyśmy przyjęli Ewangelię i naprawdę nauczyli się nią żyć” – mówił  w czasie Eucharystii w kaplicy Matki Bożej biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, przywołując słowa papieża Franciszka. Na Jasną Górę przybyło prawie 900 osób, które na co dzień mieszkają w ośrodkach Caritas i fundacjach pomagających osobom bezdomnym.

Wszystkich zgromadzonych powitali ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który zapewniał, że „jako Caritas jesteśmy do waszej dyspozycji”. Słowo do zgromadzonych skierowali również zaproszeni goście: zastępca prezydenta Miasta Częstochowy p. Ryszard Stefaniak i p. Małgorzata Mruszczyk – Dyrektor MOPS w Częstochowie. Gościem specjalnym był o. Marcin Ciechanowski OSPPE, który w konferencji zachęcał zgromadzonych, by pomimo własnych wad i słabości nie bali się dążyć do świętości.

Pielgrzymka to przede wszystkim modlitwa, której szczególnym wyrazem jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadzonej przez osoby bezdomne, których życie jest swoistą „drogą krzyżową”. Wielu miało łzy w oczach słuchając rozważań, które tak mocno odzwierciedlały ich życie: „Jakże wiele osób pozostaje bez twarzy! Jakże wiele osób jest zepchniętych na margines życia, na samotne wygnanie, w obojętność, która zabija obojętnych”.

Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy gorącym posiłkiem dla wszystkich w Domu Pielgrzyma. Każdy z uczestników otrzymał także prowiant na drogę powrotną i dar Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, którym było Pismo Święte rozdane przez bp Andrzeja Przybylskiego bezdomnym z racji I Światowego Dnia Ubogich.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym ta pielgrzymka była możliwa, którzy włożyli swoje serce w przygotowanie i przeprowadzenie tego wyjątkowego wydarzenia: pracownikom i wolontariuszom Caritas oraz innych fundacji z całej Polski, Odnowie w Duchu Świętym z Częstochowy, wolontariuszom ze SKC przy Gimnazjum nr 12 i SP im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie, siostrom Paulistkom, chłopakom z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kaletach, pracownikom Domu Pielgrzyma, pracownikom mediów.

Dziękujemy… Dobrze, że Jesteście… Warto być dobrym…

KsPaweł Dzierzkowski