Projekt: „Funkcjonowanie czterech gabinetów medyczno-socjalnych na wschodniej Ukrainie”

Caritas Polska i Caritas-Spes Ukraina realizują projekt pt. „Funkcjonowanie czterech gabinetów medyczno-socjalnych na wschodniej Ukrainie”, którego celem jest zwiększenie dostępu do usług medycznych dla najbardziej wrażliwych grup spośród przesiedleńców wewnętrznych i społeczności lokalnej: samotnych matek, dzieci, rodzin wielodzietnych, niepełnosprawnych, emerytów oraz osób bezrobotnych. Gabinety świadczą pomoc w Krzywym Rogu, Mariupolu, Charkowie i Bierdiańsku. Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Pierwszym etapem projektu była adaptacja pomieszczeń przeznaczonych na gabinety. W Mariupolu wyremontowano pokoje i magazyn do przechowywania leków oraz wymieniono okna i system grzewczy. W Krzywym Rogu przeprowadzono remont gabinetu lekarskiego, gdzie doprowadzono wodę, wymieniono panele i zainstalowano dodatkowe lampy sufitowe. Remont objął też pomieszczenia techniczne. W Berdiańsku i Charkowie w ramach wcześniejszego projektu gabinety działają już od ubiegłego roku, dlatego remont objął pomieszczenie dla lekarza wykonującego badanie USG, poczekalnię i pokój do przechowywania dokumentacji.

Kolejnym krokiem było wyposażenie pomieszczeń. Zakupiono meble: stoły, krzesła, szafy z drzwiami szklanymi i standardowe, kanapy, biurka i wieszaki; sprzęt medyczny: m.in. aparaty USG i EKG, łóżka medyczne, parawany, lampy bakteriobójcze, sterylizatory powietrza, inhalatory, stetoskopy; odzież dla personelu, a także sprzęt i materiały biurowe.

Gabinety rozpoczęły działalność we wrześniu i od samego początku było bardzo duże zainteresowanie usługami. Pacjenci są przyjmowani 5 dni w tygodniu, a w Krzywym Rogu przez 6 dni. Do końca października zrealizowano 2461 wizyt, z czego 1405 wizyt stanowili przesiedleńcy wewnętrzni. Z usług lekarza skorzystało 1197 osób, a z usług pielęgniarek 1265. Pacjentami są osoby w różnym wieku, od niemowląt po emerytów, przy czym w Krzywym Rogu większość stanowią dzieci i młodzież, natomiast w Mariupolu i Charkowie najliczniejszą grupą są osoby starsze.

Zakres usług obejmuje wywiad lekarski, badania diagnostyczne, podstawowe badania analityczne i zabiegi medyczne, wypisywanie recept i aplikowanie lekarstw, wystawianie skierowań do specjalistów, również do stomatologów, a także wydawanie pieluch i innych środków higieny dla dzieci i dorosłych. Gabinety w Bierdiańsku i Charkowie oferują ponadto usługę USG. Badania wykonywane są na miejscu, a także podczas wizyt domowych i w terenie, gdyż aparat jest przenośny. Przez dwa miesiące wykonano łącznie 1420 badań ultrasonograficznych – 784 w Charkowie i 636 w Berdiańsku.

Najczęstszymi schorzeniami, z jakimi zgłaszają się pacjenci, to choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, nerwowego, choroby tarczycy, choroby nerek i układu moczowo-płciowego, choroby wątroby, trzustki, cukrzyca i nowotwory.

Poniżej historie beneficjentów korzystających z usług w ramach projektu.

Pani Julia z Krzywego Rogu:

Do gabinetu udałam się szukając pomocy dla syna i dla siebie. Moje dziecko ma mózgowe porażenie dziecięce i głuchotę czwartego stopnia. Lekarz zbadał mojego syna i przepisał leki. Mną również się zajął. Zrobił mi opatrunek i przepisał różne lekarstwa: na problemy z naczyniami krwionośnymi, na zawroty głowy, a także na przewlekłe zapalenie trzustki i zapalenie pęcherzyka żółciowego. W gabinecie otrzymałam ponadto pieluchy dla mojego syna.

Jesteśmy wdzięczni za otrzymaną pomoc. Mamy bardzo trudną sytuację materialną i nie stać nas na zakup wielu niezbędnych rzeczy: nie zawsze wystarcza na leki dla dziecka, o sobie już nie wspomnę.

Pani Galina z Mariupola:

Mieszkałam we wsi Szyrokino. W lutym 2015 w mojej miejscowości rozpoczęły się ostrzały, więc byłam zmuszona opuścić Szyrokino. Wyjechałam do Mariupola. Mam status osoby tymczasowo przesiedlonej. Oprócz dokumentów nie zdążyłam nic ze sobą zabrać. Od lutego wynajmuję mieszkanie, opłacam czynsz i media. Emerytura jest moim jedynym źródłem dochodu.

W 2011 roku miałam zawał, więc dużo pieniędzy wydaję na leki. W 2016 dowiedziałam się, że mój dom został zburzony, a wszystkie meble i rzeczy osobiste uległy zniszczeniu. Jest mi bardzo trudno tym bardziej, że jestem osobą samotną.

Chcę podziękować ludziom nieobojętnym, którzy nam pomagają. Bardzo dziękuję pracownikom i wolontariuszom Kościoła Rzymsko-Katolickiego na Ukrainie. Szczególnie dziękuję Ministerstwu Spraw Zagranicznych Polski, dzięki któremu otrzymuję leki.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.