Biała Podlaska: Bal karnawałowy dla osób niepełnosprawnych

Zacni goście, uroczysty polonez, zabawy taneczne i świetna atmosfera – tak w skrócie wyglądał tegoroczny bal karnawałowy, na którym pojawiło się ponad 300 osób. Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej już po raz 16. zorganizował imprezę skierowaną do osób niepełnosprawnych. Odbyła się 8 lutego 2018 r. w sali widowiskowo-konferencyjnej Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej. 

–W taki sposób postanowiliśmy obchodzić Europejski Dzień Osób Niepełnosprawnych. Pomysł okazał się trafionym –mówi Anna Utka, kierownik CDS ŚDS w Białej Podlaskiej– W przygotowania do balu włączyli się sami podopieczni CDS ŚDS w Białej Podlaskiej. Na imprezie bawili się uczestnicy z 18 placówek mieszczących się w województwie mazowieckim i lubelskim: z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej, Kodniu, Kisielanach, Konstantynowie, Międzyrzecu; Środowiskowych Domów Samopomocy Anielinie, Międzylesiu, Radomiu i Laskach; Domów Pomocy Społecznej z Kostomłotach i Konstantynowie; Powiatowych Ośrodków Wsparcia w Międzyrzecu Podlaskim i Włodawie. Przedstawicielom jednostek towarzyszyli opiekunowie. Wszyscy zawsze czekają z niecierpliwością na ten dzień. Dzwonią do mnie wcześniej, by się upewnić, że nie ominie ich ta uroczystość.

I dodaje: –W ubiegłym roku uczestniczyło w nim 480 osób, ale okazało się, że jest zbyt ciasno i niebezpiecznie. Musieliśmy więc wprowadzić ograniczenia i mamy tylko 300 osób, bo nie możemy przyjąć więcej. Z każdej z osiemnastu placówek przyjechało po 15 osób.

Na sali pojawili się wolontariusze z bialskiego Centrum Wolontariatu prowadzonego przez Caritas diecezjalną. Towarzyszyli niepełnosprawnym w zabawach tanecznych i pomagali roznosić obiad przygotowany przez bialskie Centrum Integracji Społecznej CDS. W części artystycznej wystąpiła Anna Myronenko z utworem „Alleluja”. – Dla wolontariuszy – tak samo jak dla uczestników – jest to ważne, radosne i wyjątkowe wydarzenie –mówi Monika Rybaczewska, koordynator CDS CW w Białej Podlaskiej– Na co dzień współpracujemy z osobami niepełnosprawnymi – odwiedzamy ich w domach, pomagamy im w zakupach i różnych codziennych sprawach. Natomiast bal to czas, kiedy zapominamy o problemach. Bawimy się razem, integrujemy i dzielimy pozytywną energią. Zależy nam na takiej dobrej zabawie, by oni, wyjeżdżając stąd, chcieli tu wrócić za rok.

O świetną atmosferę zadbał zespół „No Problem”, dzięki czemu tańcom na parkiecie nie było końca. – Ci goście są specyficzni, bo zawsze dobrze się bawią, są bardzo otwarci na to, co proponujemy –mówi Paweł Tokarski z zespołu No Problem– Uwielbiamy dla nich grać. Na weselach goście dopiero po kilku głębszych potrafią się dobrze bawić, a tu od początku jest świetna zabawa.

Środowiskowy Dom Samopomocy w tym roku będzie świętował 20. rocznicę powstania. Na zajęcia przychodzą do tej jednostki osoby z zaburzeniami psychicznymi – są to osoby chore psychicznie i z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie obejmuje wsparciem 47 uczestników.