WYKLĘCI ZA WOLNOŚĆ. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Po pierwszym transporcie więźniów do Auschwitz polskie dowództwo postanowiło wysłać do niego szpiega. Miał on stać się jednym z więźniów i stworzyć wewnętrzną konspirację. Do zadania wymagającego niezwykłej odwagi zgłosił się dobrowolnie ppor. Witold Pilecki. Dzisiaj, 1 marca, on i wielu innych Żołnierzy Wyklętych obchodzą swoje święto. Z tej okazji w wielu kościołach i katedrach odprawiane są Msze Święte w ich intencji.

Pozwolił się ująć przez Niemców we wrześniu 1940 r. i wywieźć w stronę Oświęcimia. Na terenie obozu stał się kolejnym numerem w ewidencji. Wkrótce założył tam tajny Związek Organizacji Wojskowej, a nawet komitet złożony z działaczy przedwojennych partii politycznych. Dzięki pomocy partyzantów i okolicznych mieszkańców mógł wysyłać raporty do centrali informując o tragicznym losie więźniów. Jednak zagrożenie stawało się coraz większe i po ponad roku cudem uciekł z obozu.

Kilka lat później wojna dobiega końca, jednak po wkroczeniu Armii Czerwonej Pilecki nie składa broni. Dalsza walka w konspiracji z nowym aparatem terroru oznaczała jeszcze większe trudności niż za czasów wojny. W 1947 r. agenci UB, będąc blisko rozpracowania stworzonej przez niego siatki kospiratorów, aresztują rotmistrza Pileckiego. Zgodnie z jego słowami brutalne przesłuchania jakim został poddany przewyższały okrucieństwem metody stosowane w Oświęcimiu. 15 marca 1948 r. komunistyczny sąd wydał na Pileckiego poczwórną karę śmierci. Wyrok wykonał w więzieniu na ul. Rakowieckiej Piotr Śmietański zwany „katem Mokotowa”.

Żołnierze Wyklęci nie uwierzyli w zapewnienia komunistów o obudowie polskiego dobrobytu. Ich opór spotkał się z brutalną reakcją zwolenników nowego reżimu. Dawnym żołnierzom Armii Krajowej, którzy nie zgadzali się na pokorne zaprzestanie walk wytaczano długie procesy zakończone niesprawiedliwymi wyrokami.

Dzisiaj słyszymy o nich coraz więcej, jednak nadal niewielu zna bliżej ich historie. Mogą służyć nam za przykład pełnej poświęcenia i niezłomności postawy opartej na miłości do Boga i Ojczyzny. Kilka lat temu dzięki wprowadzeniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powrócili w powszechnej świadomości jako bohaterowie narodowi. Na co dzień o ich ideałach przypomina szereg różnego rodzaju inicjatyw.