Klub Seniora w Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego w Przemyślu

20 lutego obchodziliśmy Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Przemyślu. W tym roku przemyscy przewodnicy zaprosili do zwiedzania Klasztoru Braci i Sióstr z Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Grupa dwudziestu seniorów z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” działającego przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej wraz z przewodnikiem poznawała historię tego wyjątkowego miejsca.

Zespół budynków klasztornych został wybudowany w latach 1620-1630 w stylu późnego renesansu dla Prowincji Polskiej zakonu karmelitów bosych z fundacji Marcina Krasickiego – wojewody podolskiego, starosty przemyskiego i właściciela Krasiczyna. Pani przewodnik ze szczegółami opowiadała o historii tego miejsca i ludzi z nim związanych.

Wewnątrz świątyni znajduje się m.in. oryginalna barokowa ambona w kształcie Łodzi Piotrowej z figurami apostołów Piotra i Pawła z II połowy XVIII w., portale z czarnego marmuru z XVII w., rokokowe ołtarze boczne, stiukowa dekoracja na sklepieniach oraz przechowywany w zakrystii XVIII-wieczny konfesjonał. Nieliczne zachowane freski na sklepieniach i ścianach zakrystii nawiązują do popularnych w kręgach karmelitańskich wątków teologii mistycznej.

Dzięki zaangażowaniu oraz uprzejmości przemyskich przewodników seniorzy mogli poznać historię tego wyjątkowego miejsca tak bliskiemu każdemu mieszkańcowi Przemyśla.