Półmetek akcji „Jałmużna Wielkopostna” – juniorzy oszczędzają dla seniorów

189
Dzieci z Publicznego Przedszkola "Kwiatki Świętego Franciszka" w Warszawie

W 4. tygodniu Wielkiego Postu pojechaliśmy sprawdzić jak naszym małym Przyjaciołom z Publicznego Przedszkola „Kwiatki Świętego Franciszka” w Warszawie idzie wypełnianie Wielkopostnych Skarbonek.

W rozmowie z nami dzieci zdradziły, że nie jest im łatwo rezygnować z przyjemności. By móc uszczęśliwić seniorów odmawiają sobie kupna słodyczy i zabawek.

Dzieci w wielkopostnych postanowieniach wspierają ich rodzice, a także Panie Przedszkolanki, które doceniają ich najmniejszy trud. W jednej z przedszkolnych sal zawieszone jest wielkie, czerwone, papierowe serce, do którego dzieci, kiedy zrobią jakiś dobry uczynek przylepiają karteczkę ze swoim imieniem.

Uśmiech budzi, jak zwykle, także w kontekście Jałmużny Wielkopostnej szczerość dzieci, które zapytane o to ile pieniędzy wrzuciły już do skarbonki wzruszają ramionami i odpowiadają, że nie wiedzą. Słysząc taką odpowiedź na myśl przychodzi od razu ewangeliczne zalecenie „niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa”. Dziecinnie proste, prawda? Dlatego do udziału w akcji miłosierdzia zachęcamy także dorosłych, którzy czują potrzebę wsparcia osób starszych i chorych. Caritas Polska od kilku lat zwraca uwagę na wartość solidarności międzypokoleniowej.

Włączyć się w Jałmużnę Wielkopostną można poprzez:

  • ofiarowanie uwagi i czasu osobom, które żyją tuż obok nas, a pozostają samotne i niezauważane na co dzień – osoby chore, starsze, dziadkowie, sąsiedzi. Wielki Post jest czasem budzenia wrażliwości i dzielenia się tym, co mamy najcenniejsze – czasem;
  • skarbonkę miłosierdzia, do której przez Wielki Post zbiera się pieniądze, które są konkretnym wyrzeczeniem przyjemności na rzecz drugiego człowieka. Papierowe skarbonki można odebrać w Caritas diecezjalnych, parafialnych, od katechetów oraz od opiekunów Szkolnych Kół Caritas;
  • skarbonkę online, która umożliwia przekazanie jałmużny poprzez szybki przelew internetowy;
  • przekazanie 1% Caritas Polska, z którego zostanie zakupiony sprzęt medyczny i rehabilitacyjny dla osób chorych, korzystających z wypożyczalni znajdujących się na terenie całej Polski.

Jałmużna Wielkopostna to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi społecznej i konkretnych ludzi, szczególnie dzieci, na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. To także szczególne wezwanie do zainteresowania potrzebującymi tuż obok nas, których w natłoku codziennych spraw tak często nie zauważamy.

Więcej>>>

„Jałmużna Wielkopostna” jest ekumeniczną akcją charytatywną organizowaną przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz Diakonię Kościoła Ewangelickiego. Akcja odbywa się po raz. 23.

 

podobne artykuły