Dziękujemy, że z nami jesteście! Dzień Wolontariusza w Caritas

165

Wolontariusze Caritas na co dzień wspierają dzieci na świetlicach, pomagają chorym, samotnym, organizują akcje, spotkania, zbiórki…  – 5 grudnia mają swoje święto! Niektóre Caritas Diecezjalne zaprosiły swoich wolontariuszy do wspólnego świętowania. Poniżej  piszemy o wybranych inicjatywach.

Wolontariusze to wysłannicy Boży, którzy jak aniołowie niosą pokój, radość, nadzieję, pomoc, a – co najważniejsze – robią to bezinteresownie – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź na uroczystości w Gdańsku. Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Łódzkiej, Diecezji Kieleckiej oraz Diecezji Warszawsko-Praskiej zorganizowały z okazji Dnia Wolontariusza Galę Wolontariatu.

Na uroczystościach dziękowano wolontariuszom za ich zaangażowanie. Przyznawano także nagrody lub wyróżnienia tym zespołom lub osobom, które w ciągu ostatniego roku szczególnie dużo dały z siebie innym. W zależności od diecezji były to: „Anioły wolontariatu” (Caritas Archidiecezji Łódzkiej), „Skrzydła Anioła” (Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej), „Samarytanin Roku” (Caritas Archidiecezji Gdańskiej) oraz „Laury Wolontariatu” (Caritas Diecezji Kieleckiej). Na Galach nie zabrakło także akcentów artystycznych – w diecezji Warszawsko-Praskiej wystąpił zespół Kanaan, a w Łodzi – p. Barbara Twardosz. Wolontariusze Caritas Archidiecezji Gdańskiej dodatkowo ozdobili kanapę swoimi pomysłami na dobre uczynki.

W kilku innych diecezjach świętowanie miało charakter mniej oficjalny. Wolontariusze Caritas Archidiecezji Warszawskiej spotkali się na śniadaniu filmowym w kinie Kinoteka. W Lublinie natomiast kilkoro wolontariuszy przygotowało dla pozostałych grę terenową „WoloGO”. W niektórych diecezjach wolontariusze przygotowali dla siebie nawzajem prezenty.

Okazją do wspólnego świętowania były także Bale Wolontariusza, które odbyły się tuż przed rozpoczęciem adwentu w Lublinie i Sosnowcu.

Drodzy Wolontariusze – Dziękujemy, że jesteście z nami, że walczymy razem o uśmiechy naszych Podopiecznych, że jesteście naszymi Bohaterami!

Zdjęcia pochodzą ze stron lub profili facebook Caritas diecezjalnych.

Tekst opracowała Marta Drabińska