Nowy rok 2017 pod Dobrą Gwiazdą!

W piątek – 20 stycznia, odbyło się na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn „Przystań” Caritas  Archidiecezji Warszawskiej opłatkowo-noworoczne spotkanie z udziałem wielu „absolwentów” tego schroniska, którzy mieszkają już we własnych, wymarzonych mieszkaniach.  Dzięki pomocy obu warszawskich schronisk Caritasu – „Przystań” na ul. Wolskiej i „Tylko z darów Miłosierdzia” przy ul. Żytniej na przestrzeni ostatnich 15 lat wyszło z bezdomności do własnych mieszkań 120 osób.

„Tylko w 2016 r. udało nam się uzyskać 15 mieszkań dla 16 bezdomnych z naszego schroniska, którzy zdecydowali się podjąć terapie i rozpocząć nowe życie”mówi p. Joanna Kaup-Markiewicz, kierowniczka schroniska „Przystań”.  „A dlaczego 15 mieszkań dla 16 osób? – Bo mieliśmy tu dwóch braci-bliźniaków, którzy chcieli mieć wspólne mieszkanie.  Rzeczywista pomoc dla osób bezdomnych to jest nie tylko pomóc im przeżyć bardzo trudny okres w ich życiu, ale przede wszystkim zmobilizować do powrotu do normalnego życia i wesprzeć ich starania!”

Wśród gości była delegacja uczestników programu wychodzenia z bezdomności „Damy radę!” prowadzonego w Caritas Polska przy ul. Okopowej z terapeutą prowadzącym i koordynatorem z ramienia Caritas Polska.  Dołączyło do nich trzech byłych uczestników – Artur, Mariusz i Bartek – którzy trwają w abstynencji, pracują i już mieszkają  „na swoim”. Dwóch nieobecnych na spotkaniu uczestników czeka na własne mieszkania, przebywając w mieszkaniu treningowym, gdzie przygotowują się do samodzielnego, odpowiedzialnego życia.

Miłe spotkanie przy obficie zastawionych stołach uświetnił zespół „Serce” ze Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich wykonując z ogniem polskie kolędy i własne, przejmujące piosenki, np. „Chcemy życia bez palenia i bez picia…”.

JS

Zdjęcia

1. Wśród gości uczestnicy programu wychodzenia z bezdomności „Damy rade!” Caritas Polska.
  2. Spotkanie pod Dobrą Gwiazdą uświetnił zespół Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Serce”.