Wizyta przedstawicielki Caritas Europa

W dniach 23-27 lutego Caritas Polska gościła Maryanę Hnyp, która w strukturach Caritas Europa jest odpowiedzialna za teologiczny wymiar organizacji i włączanie chrześcijańskich wartości w działania społeczne, a także koordynację działań wolontariackich, rozwój grup parafialnych oraz zaangażowanie młodych ludzi.

Caritas Polska to pierwsza organizacja w sieci Caritas Europa, jaką odwiedziła Maryana, która w Caritas pracuje od października ubiegłego roku. Celem wizyty było poznanie struktury Caritas Polska i Caritas w Polsce, projektów pomocowych prowadzonych w różnych obszarach oraz katolicką i chrześcijańską tożsamość różnorodnych działań społecznych.

Podczas pobytu Maryana spotkała się z pracownikami działu krajowego i działu zagranicznego, którzy zaprezentowali działania pomocowe prowadzone dla osób ubogich, bezdomnych i więźniów,  uchodźców i azylantów, opowiedzieli o programie stypendialnych „Skrzydła”, Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom i innych akcjach dla dzieci, o pomocy żywnościowej, a także o zagranicznych projektach humanitarnych i rozwojowych prowadzonych w różnych krajach  świata.

Maryana miała też możliwość poznać struktury wolontariatu Caritas i odwiedziła prężnie działający Parafialny Zespół Caritas przy parafii Najczystszego Serca Maryi w Diecezji Warszawsko-Praskiej. Ponadto uczestniczyła w spotkaniu dla opiekunów osób chorych, niepełnosprawnych i starszych, które odbyło się w sobotę 25 lutego w siedzibie Caritas Polska.

Jak powiedziała Maryana: „Jestem pod wrażeniem ilości i różnorodności działań prowadzonych przez Caritas Polska i Caritas w Polsce oraz stopnia zaangażowania ludzi. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat konkretnych projektów, a także o nowych pomysłach, które pracownicy chcą wcielić w życie. Uważam, że to właśnie pracownicy są największą siłą i wartością sieci Caritas – to ludzie o złotym sercu”.

Wizyty przedstawicielki Caritas Europa w różnych krajach mają na celu zbliżenie Caritas narodowych, które prowadzoną podobne projekty. Caritas Europa dąży też do wzmocnienia sieci i poprzez różne narzędzia, programy oraz informowanie o działaniach i mocnych stronach poszczególnych Caritas narodowych chce umożliwić wymianę doświadczeń, dzielenie się dobrymi praktykami oraz wizyty studyjne.