Diecezjalne Caritas w odpowiedzi na I Światowy Dzień Ubogich

Ogólnopolska zbiórka żywności „Tytka Charytatywna”, ewangelizacja w jadłodajniach,  sztuki teatralne i pokazy filmowe dla osób bezdomnych. To tylko niektóre z akcji zainspirowanych wezwaniem Papieża Franciszka do szczególnego skupienia się na potrzebach najuboższych. W niedzielę, 19 listopada, będziemy obchodzić pierwszy Światowy Dzień Ubogich. 

Ojciec Święty w specjalnym orędziu przypomniał, że „kto zamierza kochać tak, jak kochał Jezus, powinien postępować zgodnie z Jego przykładem, i to przede wszystkim wtedy, kiedy jest wezwany do okazania miłości ubogim”. W odpowiedzi na wezwanie Franciszka do braterstwa i solidarności na wzór pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej diecezjalne Caritas zaplanowały i włączają się w szereg działań związanych z pomocą najbardziej potrzebującym.

Warszawa

Zapraszam cały Kościół, mężczyzn i kobiety dobrej woli do spojrzenia w tym szczególnym dniu na tych wszystkich, którzy wyciągają ręce wołając o pomoc i przyzywając naszej solidarności” – napisał Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Ubogich. Z jego okazji diecezja warszawska organizuje koncert w wyjątkowym miejscu – sanktuarium św. Faustyny na ul. Żytniej. Na terenie tej parafii diecezjalna Caritas prowadzi schronisko dla bezdomnych, jadłodajnię dla ubogich oraz magazyn odzieżowy i łaźnię. Dziennie z pomocy korzysta tutaj ponad 300 osób. Koncert odbędzie się w niedzielę, 19 listopada, z udziałem Agnieszki Musiał, wokalistki zespołu New Life’m. Koncert jest częścią ogólnopolskiej akcji „Hospicjum to też życie”. Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzi hospicjum, w którym przebywa obecnie ok. 150 pacjentów. Więcej informacji na temat wydarzenia na www.warszawa.caritas.pl/events/koncert-agnieszki-musial. Ponadto Caritas Polska wraz z Caritas diecezji warszawsko-praskiej zaprosiła na wspólny niedzielny posiłek w schronisku dla bezdomnych nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz abp Henryka Hosera.

Kraków

„Nie miłujmy słowem, ale czynem” – zgodnie ze słowami zaczerpniętymi od św. Jana środowiska Archidiecezji Krakowskiej, a wśród nich Caritas już od poniedziałku przygotowuje się do Światowego Dnia Ubogich. We wtorek na krakowskim Małym Rynku stanie Namiot Spotkań, w którym, oprócz informacji na temat organizatorów, zaczerpnąć będzie można pomocy duchowej, posłuchać koncertów czy wziąć udział w warsztatach rękodzielnictwa. Odbędą się tam również pokazy filmowe – np. w piątek Krakowiacy obejrzą film „Brat mojego Boga”, a po nim spotkają się z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Od niedzieli poprzedzającej ŚDU w krakowskich parafiach można wysłuchać świadectw osób działających w Caritas i innych organizacjach charytatywnych m.in. zachęcające do czynnego udziału w akcji „Zaproś sąsiada na obiad”, której finał przypada na niedzielę, 19 listopada. Więcej na temat obchodów w Krakowie na www.sdu.malopolska.pl.

Poznań

Również w Poznaniu obchody ŚDU nie ograniczają się do świątecznej niedzieli. W odniesieniu do fragmentu orędzia Papieża –„U podstaw wielu konkretnych inicjatyw, które będą realizowane w tymże Dniu, niech będzie zawsze modlitwa”– przygotowuje kilka spotkań modlitewnych. Ponadto od poniedziałku w ośrodkach dla ubogich i bezdomnych w stolicy Wielkopolski i w jej okolicach odbędą się pokazy filmowe połączone ze spotkaniami ewangelizacyjnymi. Podobną posługę będą prowadzić wolontariusze w poznańskich jadłodajniach prowadzonych przez siostry zakonne. W niedzielę, 19 listopada, uroczysty Dzień rozpocznie Eucharystia w kościele pw. Zbawiciela na ul. Fredry, na którą zaproszeni są wszyscy ubodzy. Obchody zakończy wspólne świętowanie na pl. Wolności. Szczegółowy program obchodów można znaleźć na www.facebook.com/events/1079842828786035.

Sandomierz

Również w diecezji sandomierskiej obchody ŚDU rozpoczęły się już 12 listopada uroczystą Mszą św. i koncertem Pawła Chustaka w Katolickim Domie Kultury św. Józefa. Planowane jest także naukowe sympozjum „W kierunku Pomocy Ubogim”. Główny punkt programu obchodów to akcja „Podziel się niedzielnym obiadem”, która ma zgromadzić członków Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas oraz działaczy innych organizacji charytatywnych. Ludzie włączający się w akcję zaproszą tego dnia osoby ubogie na obiad do swojego domu. Organizatorzy liczą, że to nie jednorazowy odruch solidarności, ale akcja, która na dłużej wzmocni poczucie braterstwa ponad różnicami społecznymi. Szczegółowy plan

Łódź

Diecezja łódzka, podobnie jak kilkadziesiąt innych diecezji, włącza się w ogólnopolską akcję „Tytka charytatywna”. W okresie przed Światowym Dniem Ubogim parafie z diecezji uczestniczących w akcji otrzymują „tytki”, czyli papierowe torby, które będą wśród wiernych. Wypełnią ją artykuły pierwszej potrzeby –spożywcze i chemiczne– które zostaną ofiarowane najuboższym mieszkańcom parafii. W diecezji łódzkiej, oprócz papierowych toreb, istnieje możliwość wypełnienia wirtualnej tytki charytatywnej na stronie www.dobromat24.pl. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na zakup żywności dla ubogich.

Siedlce

W niedzielę o godz. 12:00 w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Świrskiego 31 odbędzie się koncert-spektakl pt. „Śpiewnik Papieski” w wykonaniu Teatru ES i Chóru Miasta Siedlce. – Chcemy poprzez to wydarzenie zaakcentować, że w społeczeństwie istnieje problem niedostatku duchowego, osłabienia więzi rodzinnych, i wyjść naprzeciw poprzez sztukę, jako formę strawy duchowej. Wiele osób po opłaceniu rachunków i zakupie żywności, nie stać, by przyjść do kina czy teatru – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Na wydarzenie organizacja zaprosiła kilkaset osób, które mają ograniczony dostęp do kultury, ponieważ na co dzień zmagają się z dopięciem domowego budżetu, by zaspokoić podstawowe potrzeby rodziny.

Odpowiadając na papieskie wezwanie do solidarności i braterstwa z ubogimi Caritas Polska na co dzień prowadzi akcje „Uliczny Patrol Medyczny”, „Trochę ciepła dla bezdomnego” i „Damy radę”. Ponadto Caritas diecezjalne prowadzą w Polsce 69 ogrzewalni, schronisk oraz noclegowni dla osób bezdomnych i 91 jadłodajni dla ubogich. Pomagając potrzebującym placówki Caritas współpracują ze Strażą Miejską i Policją.

Pełny tekst papieskiego orędzia na Światowy Dzień Ubogich dostępny TUTAJ.