Pierwszy wolontariat zagraniczny Caritas Polska!

248

Przygoda, wyzwanie czy chęć czynienia dobra dla drugiego człowieka? Niezależnie od motywacji, dla każdego młodego człowieka udział w wolontariacie to duże przeżycie duchowe. A kiedy wolontariat realizowany jest w Palestynie, efekt jest tym silniejszy. Dziewięciu młodych wolontariuszy z Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przeżyło takie doświadczenie. To pierwszy tego typu projekt zorganizowany i częściowo sfinansowany przez Caritas Polska.

Ideą projektu zrealizowanego wspólnie przez Caritas Polska i Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jest pomoc beneficjentom Domu Pokoju prowadzonego przez siostry elżbietanki w Betlejem. W ramach wolontariatu młodzież (16-18 lat) pomagała w prowadzonych tam działaniach – pracowała z dziećmi, spotykała się z lokalną młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi. Niemniej ważnym celem wyjazdu jest modlitwa o pokój w Palestynie. W codziennej Mszy Świętej uczestnicy modlili się o pokój w Palestynie i potrzebne łaski dla mieszkających tutaj chrześcijan.

Wolontariusze podsumowują wyjazd krótko – są zachwyceni. Ten pobyt to więcej niż pielgrzymka. To przede wszystkim służba na rzecz mieszkańców i potrzebujących w Ziemi Świętej. Młodzież była poruszona tym, jak odmienne są problemy ich rówieśników w Palestynie. Uczestnicząc w ich życiu codziennym oraz liturgii, byli zadziwieni siłą wiary chrześcijan w Betlejem. Projekt wolontariatu w Palestynie zrodził się z pragnienia zbudowania mostu pomiędzy Polską i Palestyna i doświadczenia te posłużą do organizacji kolejnych takich inicjatyw.

Do Betlejem przyjechało 9 wolontariuszy zrzeszonych w Szkolnym Kole Caritas z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wyjazd trwał 10 dni i odbył się w dniach 28 stycznia – 8 lutego. To pierwszy tego typu projekt zorganizowany i częściowo sfinansowany przez Caritas Polska.